ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY
W DĄBROWICY

STOWARZYSZENIE „OTWARTE SERCE”
RODZICÓW, OPIEKUNÓW I PRZYJACIÓŁ
NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Zakończenie zajęć z animaloterapii

W dniu 26 października 2017roku w naszym Domu zakończone zostały zajęcia z animaloterapii.

Animaloterapia przeprowadzona została w w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu „Ochrony i promocji zdrowia” pt. „Animaloterapia- elementem troski o zdrowie psychiczne”. Zadanie publiczne, które realizowaliśmy w naszym Domu jest współfinansowane ze środków Powiatu Dąbrowskiego.

Pierwsza część zadania polegała na cyklu grupowych zajęć z dogoterapii. Pomiędzy zajęciami z dogoterapii terapeuci poprowadzili zajęcia z felinoterapii z udziałem kotów. Kolejnym etapem było założenie akwarium, którym postanowiliśmy upiększyć naszą świetlicą. Obserwacja kolorowych rybek będzie umilała nam spędzanie czasu wolnego w placówce, co również ma korzyści terapeutyczne dla naszego zdrowia.

Ostatnim etapem realizacji zadania było zorganizowanie spotkania podsumowującego dla wszystkich uczestników Domu, ich Rodziców, Opiekunów i innych członków rodzin, połączone z pokazem zajęć dogoterapeutycznych. Podczas spotkania rodziny Uczestników dowiedziały się jaki wpływ wywiera obecność zwierząt na stan psychiczny chorych, w jaki sposób można pomóc i zrozumieć osoby dotknięte chorobą oraz jak samemu dbać o zdrowie psychiczne i unikać zagrożeń.

Nasi Uczestnicy podziękowali Pani Asi i Fidze za przeprowadzone zajęcia wręczając podziękowania, portret Figi wyklejony przez Uczestników z kulek bibuły oraz medal dla Figi „Pies na medal”. Poniżej przedstawiamy również zdjęcia zakupionego akwarium wraz z rybkami, które będzie dla nas pamiątką po zajęciach z animaloterapii.